Вести

Пациентот од Гевгелија нема коронавирус

Пациентот од Гевгелија, кој денес беше тестиран за коронавирус „ковид-19”, е негативен, јавија од Министерството за здравство. Од осумте тестирани пациенти на корона вирус попладнево, тројцата членови на семејството на сопружниците од дебарско се позитивни, а останатите петмина вклучувајќи го и пациентот од Гевгелија се негативни на коронавирусот. Позитивните пациенти, […]

Едно лице од Гевгелија во моментов се тестира за коронавирус изјави министерот Филипче

Во штотуку објавеното соопштение на министерот за здравство, Венко Филипче, се вели дека во моментов испратено се материјали за тестирање од коронавирус на 1 лице од Гевгелија, за кое се очекуваат резултатите од локалниот епидемиолог. Покрај лицето од Гевгелија, се испитуваат уште 7 пациенти на Клиниката за инфективни болести, тоа […]

За два дена двајца жители на Гевгелија добија електрични тротинети на грепки

За само два дена двајца жители на Гевгелија, Лепосава Дракалска и Влатко Картов, добија електрични тротинети на гепки од Државна лотарија на Македонија. Влатко купил два инстант лоза „Еко скутер“ од продажното место „Тобако Три“ во Гевгелија. Во едниот лоз се криеле три симболи на „еко скутер“, додека Лепосава купила само еден лоз […]

Поради коронавирусот откажана екскурзијата за Италија на учениците од СОУ „Јосиф Јосифовски” од Гевгелија

Во СОУ„Јосиф Јосифовски“- Гевгелија е одложена училишната екскурзија за Италија поради коронавирусот. Имено, на крајот од мај и почетокот од јуни, учениците од трета година требаше да заминат во Италија. Според договорената програма, учениците на екскурзија во Италија требаше да заминат преку Игуменица и Бари. Одлуката за одложување на екскурзијата уследи […]

Кривична пријава и 30-дневен притвор за лицето осомничено за силување на малолетната гевгеличанка

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гевгелија поднесе кривична пријава против 23-годишно лице од Гевгелија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „силување“. Од страна на судијата на претходна постапка при Основен Суд Гевгелија одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена и тој бил спроведен во […]

Општина Гевгелија ги презема сите превентивни мерки за спречување на заразата со коронавирусот

Во сите воспитно-образовни институции во општина Гевгелија, како и во Општинската администрација, преземени се заштитни мерки за спречување и сузбивање на заразните болести, пред се, појавата на Корона вирус и во нашата земја, согласно упатството на Министерството за образование и наука. Имено, во сите училишта и детски градинки се врши […]

23-годишно лице од Гевгелија осомничено за силување на малолетна девојка

На 25.02.2020 во 10.00 часот во Одделението за внатрешни работи Гевгелија, 40-годишна жена од Гевгелија пријавила дека на 23.02.2020 околу 13.00 часот во Гевгелија 23-годишно лице од Гевгелија со употреба на сила извршил обљуба врз нејзината малолетна ќерка. Лицето било пронајдено и лишено од слобода, а за настанот бил известен […]

Најбогатиот земјоделец во Македонија е гевгеличанец

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, на денешната Прес конференција ги соопшти „Највисоките годишни бруто приходи остварени во 2018-та година“. Според податоците на УЈП, најбогат жител на Македонија е скопјанка која во 2018-та година, остварила приходи од 1.056.992.055 денари или околу 17.130.000 евра. Највисоки приходи од продажба на сопствени […]

Доколку патувавте во ризична држава и имате симптоми на коронавирус не одете кај матичен лекар – обратете се на овој број

Доколку се вративте од патување во некоја од ризичните држави, во кои се пријавени инфекции со новиот коронавирус, „Ковид-19”, немојте да одите на лекар. Во моментов, доколку навистина сте заболени со новиот коронавирус и појдете на лекар, го изложувате и медицинскиот персонал како и пациентите во ординацијата на опасност од […]

„Европорта-Фест 2020“ годинава на 28. и 29. февруари

На 28. и 29. февруари, со почеток во 19.30 часот, во Народниот театар – Гевгелија, ќе се одржи дводневен Музички фестивал „Европорта-Фест 2020“ во организација на Здружението на граѓани „Внимание“. Станува збор за Музички фестивал на кој ќе учествуваат 20 таленти од Гевгелија, Богданци и Валандово, чие хоби или професионална […]