Вести

Започна уредувањето на тротоарите на улицата „Миле Пецанов“ во Гевгелија

Започна уредувањето на тротоарите на улицата „Миле Пецанов“ во Гевгелија, со што ќе биде извршена целосна реконструкција на оваа значајна сообраќајница која води до Градскиот пазар. Изведбените работи започнаа со инсталирање на систем „капка по капка“, бидејќи според проектот на тротоарот ќе биде засаден и дрворед. Веднаш потоа ќе следи […]

Започна изградбата на пречистителна станица во Моин

Започнаа изведбените работи за изградба на нова пречистителна станица во Моин. Станува збор за изградба на фекален колектор со пречистителна станица со што ќе се обезбеди целосна функционалност на веќе изградената канализациона мрежа во ова населено место. Вкупната вредност на проектот изнесува 7.173.323 денари од кои од општинскиот буџет се […]

Уапсен измамникот од Гевгелија кој ветувал враќање на заостанати пензии

На 15.01.2020 во 18.45 часот во Гевгелија бил лишен од слобода 41-годишно лице од Гевгелија, поради постоење основи на сомнение дека е сторител на кривично дело „измама“ по член 247 од Кривичниот законик. Пријавениот, во неколку наврати во изминатиот период, извршил кривични дела „измама“, лажно претставувајќи се и како З.Ј., […]

Конституиран општинскиот совет за социјална заштита

Во просториите на ЈУ Меѓуопштински центар за социјална работа во Гевгелија се одржа Првата седница на Општинскиот совет за социјална заштита, кој е формиран од Советот на Општина Гевгелија на седница. Советот за социјална заштита во општина Гевгелија е составен од 15 члена, претставници на Општинската администрација, Центарот за социјала […]

Водици 2020: Пријавување на кандидати за пливање по крстот во Вардар

Христијанскиот празник Богојавление – Водици и годинава ќе биде одбележан во Гевгелија со извлекување на крстот од водите во реката Вардар. Во организација на гевгелиското архиерејско намесништво, по 27-ми пат, ќе се одржи традиционалното пливање по чесниот крст. Крстот ќе биде фрлен, по литургијата, од мостот на реката Вардар, кај […]

Започнува изградбата на сервисна улица кај Милци

Со изградбата на сервисната улица во туристичко-угостителскиот комплекс Милци се заокружува целосна сообраќајната инфраструктура во непосредна близина на граничниот премин Богородица. Поради интересот на инвеститорите за реализација на своите проекти во овој дел, приоритет на почетокот од годината ќе биде даден на заокружувањето на сообраќајната инфраструктура во Милци. Ова беше […]

Жител на Чашка осомничен за обид за силување: Со употреба на сила, во алкохолизирана состојба, се обидел да присили на обљуба жена од селото Негорци

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка против лице осомничено дека се обидело да стори кривично дело – Силување од член 186 став 1 во врска со член 19 од Кривичниот законик. Осомничениот жител на селото Мелница, општина Чашка, на 12 јануари со употреба на сила се обидел да присили […]

Обид за силување во Негорци

Денес меѓу 14.00 и 14.30 часот во Негорци во семејната куќа врз Ј.Т. од страна на непознат сторител извршено е кривично дело “Обид за силување”, информираа попладнево од СВР Струмица. „По пријавувањето на настанот веднаш се преземени итни службени мерки и активности со координирање на сите служби на теренот, при […]

Министерот Сугарески најави изградба на социјална станбена зграда во Гевгелија

На денешната прес-конференција, Министерот за транспорт и врски најави изградба на нови социјални станбени згради во повеќе градови во државата, меѓу кои и Гевгелија. Како што изјави министерот, во соработка со АД за стопанисување со станбен и деловен простор се подготвува изградба на социјални згради во Гевгелија, Пехчево, Виница, Свети Николе, […]

Градоначалникот Поцков во посета на домот на првото новороденче во општина Гевгелија

Втората принова во семејството Камчеви е првото новороденче во 2020 година во Општина Гевгелија, а тоа е Василија Камчева од Моин. Имено, младата брачна двојка Драгица и Перо Камчеви добија ќерка на 1-ви јануари годинава. Среќната мајка се породила на 1. јануари 2020 година во 17.40 часот во Општата болница […]