Спорт

Младите планинари од Гевгелија ќе маршираат од Струмица до Скопје по повод годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

По повод 16 години од трагичната авионска несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски, денес стартува 15. Планинарски марш од Струмица до Скопје со вкупна должина од 200 километри кои треба да се поминат за пет дена. На овој марш ЗПСК „Кожуф” Гевгелија традиционално ќе учествува со своја екипа. Годинава […]

Градоначалникот Сашо Поцков присуствување на прославата на денот на Инџија

Градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков ја предводеше општинската делегација, која присуствуваше на прославата на Денот на Инџија – 22 Октомври. Градоначалникот Поцков, во име на делегациите од збратимените општини се обрати на свечената академија која се одржа во Домот на културата во Инџија. Притоа, тој нагласи дека долгогодишната соработка […]

КК „Кожув“ со две нови засилувања

Кошаркарскиот клуб од Гевгелија доби уште две нови засилувања пред почетокот на новата сезона. Како што информираа од тимот, еден од новопотпишаните играчи е литванецот Томас Зданавичиус. Второто име со кое денес се пофалија „црвено-белите“  е Никола Павловиќ кој доаѓа од екипата на КК „Златибор“ кој се натпреварува во српската […]