Магазин

Премиера на документарниот филм „Професорот“ посветен на Илија Џаџев

На 6. февруари 2020-та година, во киното „Фросина“ во МКЦ – Скопје ќе биде изведена премиерната проекција на документарниот филм „Професорот“ – вистинита приказна за Илија Џаџев, во режија на Јордан Дуков. Станува збор за проект на „Кадар“ – Тим за истражувачко новинарство, документаристика и едукација. Продуцент на филмот е […]

Драмското студио „Дон Кихот“ од Гевгелија првонаградени на фестивалот „Утринска ѕвезда” во Бугарија

Драмското студио „Дон Кихот” со претставата „Како да се ограби банка”, под раководство на ЈОУ „Дом на култура” – Гевгелија, се добитници на првата награда во категоријата театарска уметност, на Меѓународниот фестивал „Утринска ѕвезда” во Банско, Р. Бугарија. „Како да се ограби банка“ е комедија – авторско дело на Сами […]

Во сабота ќе се одржи премиера на „Врба”, шестиот филм на Манчевски, во Гевгелија

Шестиот по ред филм на Милчо Манчевски, на 9-ти овој месец, ќе се прикажува во Народниот театар во Гевгелија. Во сабота, со почеток од 19.00 часот, гевгеличани ќе можат да го погледнат „Врба”, филм кој ја следи приказната за три македонски жени кои не го менуваат светот или општеството, но […]

Утре во Гевгелија ќе биде отворена изложбата „Мандала Милци“

На 22. октомври 2019. година, вторник, во Ликовната галерија „Амам“ во Гевгелија ќе биде отворена изложба на Соња Чингарова Фотева „Мандала Милци“. Организатор на изложбата е НУ Музеј – Гевгелија. Свеченото отворање на изложбата е закажано во 13 часот.

Изложбата „Зајдисонца” утре на Динќут

Гевгеличани по втор пат ќе можат да присуствуваат на интересниот настан што им го приредија минатата година гевгелиските фотографи. Овој пат изложбата на фоотографии „Зајдисонца“ ќе се одржи на сосема нова локација – во излетиштето Динќут. Во приреден амбиент ќе биде поставена изложбата на фотографии под наслов „Зајдисонца“, и тоа, во […]

Промоција на книгата „Културната дипломатија на СФРЈ и културните дипломатии на државите-наследнички“ од Васко Шутаров

Утре, 9-ти октомври, среда, во Гевгелија ќе биде, промовирана книгата на д-р Васко Шутаров „Културната дипломатија на СФРЈ и културните дипломатии на државите-наследнички“. Книгата претставува видување на распадот на СФРЈ и создавањето на новите држави од културолошки аспекти. Д-р Васко Шутаров е поранешен пратеник во републичкиот парламент и културно аташе на […]

Од печат излезе теоретското дело на Стефан Марковски во издание на Градската библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија

Во издание на Градската библиотека „Гоце Делчев“ од Гевгелија деновиве од печат излезе теоретското дело „Потенцијалите на жанрот крими-драма преку сценариото за игран филм ‘Се викам Слобода’“ од Стефан Марковски. Делото е магистерски труд на Марковски и се состои од два сегмента: анализа на техники, развој на карактери и приказна […]

Промовирана книгата „Ветроказ“ на Жаклина Атанасова

„Ветроказ“ на Жаклина Атанасова e раскошна книга со чудесни песни, рече професорот Димитар Пандев, на промоцијата на гевгелиската професорка што се одржа во фоајето на Народниот театар во Гевгелија. Притоа, нагласи дека изразот „Ветроказ“ читателот тешко ќе го разбере доколку не ја има прочитано книгата, затоа што само со сите […]

Промоција на „Ветроказ” од Жаклина Атанасова

На 4. октомвти, петок, ЈОУ Библиотека „Гоце Делчев” – Гевгелија организира промоција на стихозбирката „Ветроказ” од Жаклина Атанасова. Промотор на книгата ќе биде проф. Димитар Пандев, а за музичкиот дел ќе се погрижат Панче Кралев и Влатко Сапламаев од „Џез дуо“. Промоцијата ќе се одржи во Народниот теарар со почеток […]

Синоќа во Народниот театар во Гевгелија се одржа премиерата на „Втора шанса“ на режисерката Марија Џиџева

Синоќа во Народниот театар во Гевгелија беше одржана премиерата на филмот „Втора шанса“ на режисерката Марија Џиџева. Покрај премиерата на филмот, свое обраќање пред публиката имаше и Џиџева, на која ова и е петто филмско остварување.