Author: admin

Се запали автомобил управуван од 30-годишен гевгеличанец

На 19.08.2020 во 18.20 часот било пријавено дека на ул.„Орце Николов“ во Скопје Н.М.(30) од Гевгелија, додека го стартувал неговото патничко возило „рено меган“, со гевгелиски регистарски ознаки, настанал пожар. Од пожарот биле зафатени и патничко возило „фолксваген голф 6“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Г.А.(19) од Скопје и […]

6 новозаразени со коронавирус во Гевгелија во последните 24 часа

Во Гевгелија, во изминатото деноноќие, регистрирани се 6 нови случаи на Сарс-Ков-2 вирусот причинител на заболувањето Ковид-19. Ова е рекорден број на ново заразени во Гевгелија, но и во државата од почетокот на епидемијата во Македонија. Според статистиката, во последните 24 часа направени се 1700 теста, а регистрирани се 241 […]

5 од новодијагностицираните се од општина Дојран, еден пациент од општина Гевгелија

Од шесте новодијагностицитани во Гевгелија, статистика која ја објави министерот Филипче, 5 се од општина Дојран, а еден пациент од општина Гевгелија, за 24Гевгелија потврди доктор Сашко Олумчев, епидемиолог во ЦЈЗ во Гевгелија. Во изминатите 24 часа, на територија на Македонија регистрирани се рекорден број на новозаразени и тоа 241, […]

Одржана манифестацијата „Нацртај приказна, отсликај насмевка“ во Гевгелија

Синоќа на плоштадот „Сава Михајлов” во Гевгелија се одржа манифестацијата „Нацртај приказна, отсликај насмевка“ на која најмалите уживаа во шоуто приредено од скопскиот магионичар, акробат и шоумен Кристијан Кики – Бенито. „После долг временски период лајковите на нашата Фејсбук страна и нашиот Јутуб канал, што ги даваше нашата публика поради […]

Реконструирана улицата „Илија Миов“

Целосно реконструирана улицата „Илија Миов“ во Гевгелија – една од главните сообраќајници во централното градско подрачје. На оваа улица беше извршена целосна санација бидејќи на повеќе места, поради пропаѓање на земјиштето, се појавија длабнатини во асфалтот. Поради тоа, со години по ред, сообраќајот преку оваа улица, која претставува и главна […]

Денес регистрирани 2 нови заболени од „Ковид-19“ во општина Гевгелија

Според статистиката која ја објави Министерот за здравство, Венко Филипче, денес се регистрирани 2 нови случаја на „Ковид-19“ во општина Гевгелија. Вкупната бројкана новозаболени денес изнесува 180 од кои повеќе од половина се од Скопје. Во последното деноноќие починаа двајца пациенти, а оздравени се единаесет.

Гевгеличанец тешко повреден откако со автомобил излетал од патот

На 21.05.2020 околу 15.00 часот на регионалниот пат Градско – Неготино, патничко возило „ауди“ со гевгелиски регистарски ознаки, управувано од 49-годишно лице од Гевгелија, излетало од патот. Притоа, возачот се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во болницата во Велес за укажување лекарска помош. Увид извршила екипа од […]

Двајца старци пијани се возеле низ Гевгелија прекршувајќи го полицискиот час

Основното јавно обвинителство-Гевгелија до Основниот суд во Гевгелија достави предлози за издавање на казнен налог против 25 лица кои спротивно на забраната за движење за време на полицискиот час, без дозвола пеш или со возила се движеле низ Гевгелија, Нов Дојран, Богданци и нивната околина. Во 21 одделен кривично правен […]

Нерегистрираните земјоделци и сточари за дозвола за движење можат да се пријават во Општина Гевгелија

Општина Гевгелија ги известува сите граѓани кои обавуваат земјоделска дејност и одгледуваат стока и живина, а не се регистрирани земјоделци, за да можат слободно да се движат за време на полицискиот час, можат да се пријават на дежурните телефони во општина Гевгелија 034 216 899 и 034 611 373 и тоа секој работен ден од […]

Датумите на раѓање на неговите најблиски му донесоа среќа: Ѓеорги Тимов од Гевгелија добитник на 6-ка на Лото7

Ѓеорги Тимов од Гевгелија е редовен играч на Лото 7 и овој пат неговата среќа му донела погодок на 6 броеви. Неговите среќни комбинации на броеви се датуми на родендени на неговите најблиски. Овој пат уплатил 3 комбинации во продажното место „ЛЕ-НИ Плус” – Гевгелија. Неговата добивка изнесува 43.706 денари. […]